15 Şubat 2013 Cuma

Yurt dışından içki getirmek

Yurt dışından içki getirmek diye bir kavram var hayatımızda (başka ülkelerde de var tabi ama  Türkiye'de içki fiyatları çok yüksek olduğundan bizim için ayrı bir önemi oluyor). Şahsen yurt dışına çıkabilen ya da yurt dışına çıkıp da kendisine içki getirebilecek harika arkadaşları olan şanslı insanlar için konuyu biraz irdeleyelim.

Önce neyden bahsettiğimizi açıkca ifade edelim çünkü bazıları daha bu aşamada takılıyor. Bahsettiğimiz şey vergi ödemeden, ithalat işlemi yapmadan devletin tanıdığı haklar dahilinde içki getirmek. Normalde yurt dışından herhangi bir şey getirmek ithalat kanunlarına bağlıdır. İthalat yaptığınızda ürünler gümrükte işleme tabi tutulur ve ilgili bakanlıklardan izinler, ithalat belgeleri ve bir sürü vergi ile masraf girer işin içine. Ama vatandaşların kendi şahsi kullanımı için belli miktarlarda içki, sigara, çikolata ve benzeri şeyleri seyahat dönüşlerinde yanında getirip ithalat ile uğraşmadan ve vergi ödemeden ülkeye sokmasına izin veriliyor. İşte "yurt dışından içki getirmek" deyince bundan bahsediyoruz.

Tanımda anlaşınca en sık sorulan sorulardan bir tanesini de cevaplamış oluyoruz. "Yurt dışında bakkaldan aldığım içki de limite tabi mi?", "Dönüşte uçağın kalktığı havalimanındaki duty-free dükkanından aldığım içkide sınır var mı?" gibi birçok şekilde sorulan bu sorunun cevabı tabi ki "nereden aldığın farketmez" oluyor. Çünkü devletin ilgilendiği şey yolcunun sınırdan kaç şişe içki soktuğu. Her nerden alınırsa alınsın, toplam içki devletin koyduğu sınırın altında olmalı.

Türkiye'ye uçarken bulunduğunuz ülke kendi duty-free mağazalarından ne kadar aldığınıza karışmaz (aynı şekilde Türkiye'den çıkarken aldığınız içkiye de Türkiye karışmıyor). Varış noktasındaki sınırları bilip ona göre almak sizin sorumluluğunuz. Ama Türkiye'de varıştaki mağazalarda herhangi bir yolcuya ülkeye sokmasına izin verilen miktarın üzerinde satılmıyor, o noktadan gideceğiniz tek yer yurtiçi olduğu için.

Sonuç olarak Türkiye sınırlarında uygulanan içki sınırlamaları yüksek alkollü (hacmen %22 alkol ve üstü) içkiler için 1 litre, düşük alkollü içkiler için ise 2 litre. Afiyet olsun.


14 yorum:

Belçin dedi ki...

merhaba, içkiyi bavulumuza koysak, yine aynı yüksek alkollü içkiler için 1 şişe, düşük alkollü içkiler için 2 şişe olarak mı geçerlidir?

Glasscow dedi ki...

x-ray'den geçiyor onlar. şişelerin silueti çıkıyor. limit 1lt. türkiye duty free'den alırken pasaporta işledikleri için zaten isteseniz de duty free'den daha fazla alamıyorsunuz.

Adsız dedi ki...

donuste bavul xray den gecmez. rstgele yapilan kontrollere denk gelirseniz ickilerinize el kpnur. kontroller cok nadir yapiliyor. kibris donusu daha sık oluyor ama

sebepsiz fırtına dedi ki...

KIBRIS Dönüşü sekiz şişe aldım xray de görüldü el konuldu kıbrısa tekrar gittiğimde alsam ikinci yakalanmam suç sayılıyormu arkadaşlar ..

Pokerci Hoca Efendi dedi ki...

Aklinizda bulunsun, aldiginiz ickileri bavula ya da baska yere koymaniz gecerli limitleri etkilemiyor.

Bu arada donuste x-ray'den gecebiliyor bavuller gercekten. Sabiha Gokcen'de kendim gordum.

Adsız dedi ki...

Kibris yakin oldugundan ve Turkiye'de cok okuyan kisi oldugundan kontrolleri cok sik ancak yurtdisindan gelirken cok ozel bir zamana denk gelinmedigi surece bavul kontrol edilmiyor. Gelirken 4 sise tekila 3 sise vodka getirip 1 LT de havaalani dutyfreeden aldim sonuc 8 sise alkolum oldu :P

Adsız dedi ki...

bavul x-rayden geçmiyor diyen kişi ya işkembeden sallıyor, ya da bilerek insanları yanlış yönlendiriyor. benim bavulum geçti. içkilerime de el kondu. şimdi yurtdışına çıkarken gidip birkaç tanesini geri almanın hesabını yapıyorum :)

Unknown dedi ki...

MERHABA YERİMİZ İSTANBULDADIR FİYATLARIMIZ UYGUNDUR YENİ RAKI VOTKA SİGARA VE VİSKİ CESİTLERİ MEVCUTTUR CİDİ ALİCİLAR ARİYABİLİR 0538 266 33 40 Veb adresimiz kibrisviski.tr.gg

Unknown dedi ki...

MERHABA YERİMİZ İSTANBULDADIR FİYATLARIMIZ UYGUNDUR YENİ RAKI VOTKA SİGARA VE VİSKİ CESİTLERİ MEVCUTTUR CİDİ ALİCİLAR ARİYABİLİR 0538 266 33 40 Veb adresimiz kibrisviski.tr.gg

Özgür deniz dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
Unknown dedi ki...

ayrıca bavul da getirenlere selam olsun ...ben dahil

Nehir dedi ki...

İnanın eskisi kadar cazip değil.

Adsız dedi ki...

2022 aralık ayında çantamdaki içkiye kıbrısta el koyup imzalı kağıt verdiler bir ay içinde gelirsen ya da dilekçe yazıp verirsen kıbrıstaki arkadaşın alabilir dedi, istanbula döndükten sonra dilekçe yazdım arkadaşım havalimanı karakolundan teslim aldı, bilginiz olsun

Adsız dedi ki...

İstanbulda polis havalimanından çıkmadan son aşama kapıda kafasına göre adam seçip bavul arıyor.